کشت مکانیزه زعفران در مزرعه امین آباد نصرآباد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدجوادحجتی کشاورز نصرآبادی در این باره گفت: با توجه به بحرانی بودن وضعیت آب در دشت کاشان و کاهش ساعات بهره برداری از چاه های آب و همچنین لزوم توجه به آب مجازی، کشت محصولات کم آب نظیر زعفران اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به کشت زعفران در سال ۱۳۹۴ در مزرعه شهاب آباد و تجربه آن در این باره گفت: در کشت مکانیزه مدیریت مصرف پیاز در هنگام کشت و آب در هنگام آبیاری به خوبی صورت می گیرد. کشاورزان می توانند با کشت مکانیزه در زمان کمتر زمین بیشتری را زیر کشت ببرند.

حجتی در پایان با اشاره به افزایش کشت زعفران در نصرآباد در سالهای اخیر، ابراز امیدوای کرد تا با حمایتهای دولت و مسئولین مربوطه، شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول و به تبع آن افزایش درآمد کشاورزان و مدیریت مصرف آب باشیم.

زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می‌روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایم به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست.

اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است. با این وجود در برخی از روستاهای بیرجند و قائن در زیر سایه بوته‌های زرشک و درختان بادام که در تابستان کمتر آبیاری می‌شوند کاشته می‌شود. حداکثر دمای این گیاه بین ۴۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد و در ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا عملکرد خوبی را نشان داده است./

منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا – مورخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۹