کم آبی مزارع زعفران گناباد را تهدید می کند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: استمرار پدیده خشکسالی و کمبود منابع آبی مزارع زعفران این شهرستان از جمله ۱۵۰ هکتار در مناطق کوهپایه ای را تهدید می کند و آنها را در معرض نابودی تدریجی قرار داده است.

علیرضا حسین زاده عصر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۵۰ هکتار مزرعه زعفران این شهرستان به واسطه قرار داشتن در مناطق کوهپایه ای بخش کاخک نیازمند ۴۵۰ هزار مترمکعب آبرسانی است. این نیاز بخاطر کمبود شدید منابع آبی در محل باید با استفاده از ۴۵۰ دستگاه تانکر تامین شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که هیچگونه اعتباری برای آبرسانی به مزارع زعفران گناباد اختصاص نیافته و هزینه سنگین آن باید از سوی کشاورزان پرداخت شود. این مسئله مشکلات زیادی برای زعفرانکاران بدنبال داشته است.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: آبرسانی با تانکر تنها امید مزارع زعفران گناباد است لذا با توجه به هزینه های سنگین آبرسانی، زعفرانکاران در نهایت صرفه جویی و به صورت ناقص اقدام به آبیاری مزارع می کنند اما همین اقدام نیز به تدریج منجر به نابودی و کاهش سطح عملکرد تولید زعفران در گناباد می شود.
وی افزود: گناباد با سطح زیر کشت سه هزار و ۵۰۰ هکتار و تولید سالانه ۱۵ تن زعفران دومین شهرستان خراسان رضوی در این حوزه محسوب می شود. ۶۰ درصد سطح زیر کشت در این شهرستان به زعفران و امرار معاش ۶۵۰ نفر بهره بردار به صورت مستقیم به کاشت و برداشت همین محصول متکی است.
او بر لزوم اختصاص اعتبار برای آبرسانی به مزارع زعفران گناباد تاکید و بیان کرد: در غیر این صورت مزارع زعفران شهرستان در عطش کم آبی نابود می شوند و در پی آن شاهد مهاجرت بیشتر روستاییان خواهیم بود. هزینه حمل هر تانکر برای آبیاری مزارع زعفران ۱۵ تا ۱۸ میلیون ریال است.
۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم زعفران از سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع شهرستان گناباد طی سال زراعی گذشته برداشت شد. آبیاری مزارع زعفران گناباد از ۱۵ مهرماه آغاز شده و تا دو ماه آینده و پایان فصل برداشت ادامه دارد.
۳۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی گناباد با ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیمزار و ۵۰۰ هزار راس دام سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار مصرف می کنند. آب کشاورزی این شهرستان از طریق ۴۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۳۴۶ رشته قنات تامین می شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.