گردشگری کشاورزی موجب رونق تولید زعفران می‌شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک متخصص اکولوژی و منابع آب گفت: اگر ما تنها روی تولید زعفران کار کنیم، می‌توانیم درآمدی به‌دست آوریم که ناشی از اقتصاد زعفرانی باشد. همچنین اگر برندی برای زعفران تولیدی خود داشته باشیم و در دنیا بفروش برسانیم، درآمد حاصل از آن برای کشور کافی بوده و حتی نیاز به فروش نفت نداریم.

سینا فرشچین در گفتگو با خبرنگار ایسنا، در رابطه با جذب گردشگر از طریق کشاورزی در خراسان‌ رضوی اظهار کرد: سیستم کشاورزی می‌تواند در جذب گردشگر برای کشور تأثیر بسیار مثبتی داشته باشد و جذب‌کننده آن‌ها باشد.

وی افزود: از جمله محصولات کشاورزی که در جذب گردشگر می‌تواند تأثیر بسیار زیادی داشته باشد و برای کشاورزی درآمدزا باشد و شرایط مساعدی را نیز برای محیط فراهم کند، کشت زعفران است. کل زعفران مورد استفاده و مصرفی در دنیا ۵۰۰ تن در سال است که حدود ۳۵۰ تن آن در استان خراسان تولید می‌شود.

این متخصص اکولوژی و منابع آب تشریح کرد: در یک ماه و نیمی که گل زعفران رشد می‌کند، می‌توانیم گردشگر بسیاری داشته باشیم؛ چرا که زیبایی منحصر به‌فردی را ایجاد می‌کند؛ بنابراین می‌توان یک ماه از سال در مناطقی که کمبود آب وجود دارد و مردم آن مناطق از لحاظ اقتصادی دچار یک سری از مشکلات می‌شوند و نیازمند هستند در طول رشد گل محمدی یا گل زعفران در مزارع خود، گردشگر جذب کنند.

فرشچین ادامه داد: اگر میانگین برداشت زعفران در استان خراسان را که ۳/۵ کلیوگرم در هر هکتار است به چهار کیلوگرم برسد، می‌تواند رونق تولید زعفران و تأمین زعفران مورد نیاز دنیا را به‌همراه داشته باشد. در این زمینه نیازمند ترویج، آگاه‌سازی و تشویق کشاورزان هستیم تا بتوانیم میزان زعفران مورد نیاز دنیا را به‌طور کامل تأمین کرد. عملا ما در استان خراسان هم از لحاظ کمی می‌توانیم مصرف کل دنیا را تأمین کنیم و هم از لحاظ کیفی زعفرانی تولید می‌کنیم که در هیچ کجای دنیا تولید نمی‌شود.

منبع : خبرکزاری ایسنا – مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۲۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.