گشایش بورس زعفران از هفته آینده

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
مدیر عامل بورس‌ کالا از آغاز به‌کار بورس زعفران از یکشنبه آینده (۲۴بهمن) خبرداد.

به گزارش همشهری، بازار معاملات کشاورزی در بورس کالا رفته‌ رفته رونق پیدا می‌کند، بعد از عرضه‌های موفقیت‌آمیز امسال حالا نوبت به زعفران رسیده و قرار است تا پایان سال پسته هم در بورس‌ کالا عرضه شود. ایران مهم‌ترین تولید‌کننده زعفران در دنیاست اما به‌دلیل برخی مشکلات برخی کشور‌های همسایه در تلاشند تا بازار زعفران ایران را به‌خود اختصاص دهند.

هم‌اکنون اسپانیا که حتی یک تن تولید زعفران ندارد سالانه یکصد تن زعفران صادر می‌کند. امارات هم حتی یک مزرعه زعفران ندارد ولی جزو کشورهای عمده صادر‌کننده زعفران در جهان است. افغانستان در سال ۱۳۷۰ حتی یک کیلوگرم زعفران تولید نمی‌کرد اما اکنون از ۱۴ تن تولید سالانه سخن می‌گوید. در این میان تاجران افغانستانی برای صادرات زعفران خود به آمریکا، هند و چین هیچ مانع تعرفه‌ای پیش روی خود ندارند؛ حتی چین با روش‌های گلخانه‌ای به تولید زعفران روی آورده است.

آمارها نشان می‌دهد هرچند رقبای جدیدی از جمله افغانستان، یونان، مراکش، ترکیه و هند در بازار تولید و تجارت زعفران فعال شده‌اند، اما زعفران ایران به ۴۰ کشور جهان همچون امارات متحده‌ عربی، اسپانیا، ایتالیا، عربستان، هند، هنگ‌کنگ و برخی دیگر از کشورها صادر می‌شود؛ بنابراین تاسیس بازار متشکل معاملات این محصول در بورس‌کالا می‌تواند نقش بسزایی در شفافیت قیمت و افزایش حجم معاملات طلای سرخ داشته باشد.

  • مبادله زعفران در بورس‌کالا

حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس‌ کالای ایران در این‌باره گفت: بازار معاملات گواهی سپرده زعفران از هفته آینده در بورس‌ کالا گشایش می‌یابد. کشاورزان می‌توانند در این بازار از طریق سپردن محصولاتشان به انبار استاندارد تعیین شده سازمان تعاونی روستایی، زعفران تولیدی‌شان را در بورس‌ کالا بفروشند. او با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم در این زمینه انجام شده است، گفت: مقدمات کار فراهم است و این معاملات از ۲۴ بهمن‌ماه شروع می‌شود.

  • سازوکار مبادله زعفران در بورس‌ کالا

مدیرعامل بورس‌کالا درباره سازوکار داد و ستد زعفران در بورس‌ کالا گفت: محصولات تولیدشده برای صدور گواهی کیفیت به یک آزمایشگاه در مشهد سپرده می‌شود و این آزمایشگاه استاندارد محصول را تعیین و تأیید می‌کند، پس از این مرحله به ازای محصولی که در این انبار سپرده شده است قبض انبار صادر می‌شود و تولید‌کننده می‌تواند قبض‌های انبار یا همان گواهی‌های سپرده کالای زعفران را در بورس‌ کالا بفروشد. او در پاسخ به این پرسش که بازیگران اصلی این بازار چه کسانی هستند؟ گفت: به‌طور کلی تولیدکننده‌ها و تجار بزرگ می‌توانند از این طریق نسبت به خرید زعفران اقدام کنند.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه کار تعیین استاندارد کیفی محصول زیر نظر سازمان تعاونی روستایی انجام خواهد شد گفت: در گام‌ نخست سازمان تعاونی روستایی به‌عنوان یکی از فعالان اصلی بورس زعفران محسوب می‌شود و بخشی از معاملات را در اختیار خواهد گرفت.

  • صادرات زعفران به بازار‌های جهانی

مدیر عامل بورس‌ کالا در پاسخ به این پرسش که آیا زعفران به بازار‌های صادراتی نیز عرضه خواهد شد؟ گفت: بله، برنامه این است که از طریق مکانیسم‌های بورس‌ کالا زمینه صادرات زعفران ایرانی را به سایر بازار‌های جهانی فراهم کنیم. او تأکید کرد: در گام اول باید فعالان بازار داخلی را با نحوه مبادله در بورس‌ کالا آشنا کنیم و سپس از طریق انجام معاملات گواهی سپرده شرایطی را فراهم کنیم که بتوان زعفران را در بازار‌های خارجی نیز فروخت. او همچنین درباره تجربه سایر کشور‌ها برای فروش زعفران از طریق گواهی سپرده گفت: ایران به‌عنوان قطب اصلی تولید زعفران تنها کشوری است که این کار را انجام خواهد داد.

  • سابقه ماجرا

بحث عرضه زعفران در بورس‌ کالا نخستین‌ بار در اواسط سال ۸۹ مطرح شد و در دی‌ ماه همان سال زعفران به‌عنوان کالای جدید برای عرضه در بورس‌ کالا پذیرش شد. پس از فراهم شدن مقدمات کار، ارزشمند‌ترین محصول زراعی جهان در تیر سال ۹۰ برای نخستین‌ بار روی تابلوی تالار بورس‌ کالا در مشهد رفت./

منبع :روزنامه همشهری – مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.