۷۳ میلیون دلار زعفران طی ۴ ماه صادر شد/ رشد ۱۸ درصدی صادرات

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تا پایان تیرماه سال جاری ۵۱ تن و ۵۶۱ کیلوگرم زعفران به ارزش ۷۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار زعفران صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۸ درصدی داشته است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار پول نیوز گفت: ۱۲۰ هزار هکتار زمین زیر کشت پیاز زعفران وجود دارد. اخیرا هم در ۲۸ استان کشت پیاز زعفران شروع شده است که مطلقا آمار دقیقی از میزان سطح زیر کشت این محصول در این استان ها وجود ندارد.

غلامرضا میری درخصوص آخرین آمار صادرات زعفران در سال جاری گفت: تا پایان تیرماه سال جاری (۴ ماه) ۵۱ تن و ۵۶۱ کیلوگرم زعفران به ارزش ۷۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار زعفران صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۸ درصدی داشته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران یادآور شد: براساس آمارهای رسمی سال گذشته ۳۳۶ تن زعفران تولید که از این مقدار ۲۳۲ تن آن صادر شد. در صورتی که با توجه به مساحت زمین هایی که زیرکشت این محصول وجود دارد رقم واقعی تولید بیشتر از مقدار اعلام شده است.
قاچاق پیاز زعفران همچنان ادامه دارد
وی ادامه داد: ۹۲ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود از این رو زعفران یک کالای استراتژیک برای کشورمان محسوب می شود. ارز آوری و اشتغالزایی خوبی در این حوزه می شود و این امر تلاش دستگاه های مرتبط مبارزه با قاچاق را طلب می کند. البته نمی توان منکر زحمات و تلاش های دستگاه ها و مسئولین شد ولی متاسفانه باید گفت قاچاق پیاز زعفران همچنان ادامه دارد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره رقبای ایران در تولید زعفران گفت: به دلیل استقبال خوبی که از این محصول در بازار جهانی می شود دیگر کشورهای جهان از جمله: مراکش، یونان، هند، اسپانیا، ایتالیا، اندونزی و تعدادی از کشور آمریکای لاتین نیز مشتاق به تولید این محصول ارزشمند شده اند. همچنین در کشور چین علاوه بر کشت سنتی، کشت گلخانه ای را نیز آغاز کرده اند.

میری همچنین گفت: فقط در ۲ استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی حدود ۱۵۰ هزار خانوار در بخش تولید زعفران فعالیت دارند.

منبع : خبرگزاری پول نیوز – مورخ ۱۳۹۷/۰۵/۲۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.